poniedziałek, 31 grudnia 2007

Hipopotam karłowaty

Hipopotam karłowaty (Hexaprotodon liberiensis) - jeden z dwóch żyjących współcześnie gatunków hipopotamowatych. Jego skóra ma szarawo-czarny odcień, który na brzuchu przechodzi w szarość. Hipopotamy karłowate żyją w mniejszych stadach niż ich więksi krewniacy, mniej też przebywają w wodzie. Hipopotam karłowaty dzień spędza w wodzie, żeruje na lądzie nocą. Dowody kopalne wskazują na to, że gatunek ten prawdopodobnie pochodzi od form podobnych do hipopotama nilowego. W porównaniu ze swym większym krewniakiem jest słabo poznany.


Pochodzi z Liberii i jest dużo mniejszy od swojego krewniaka hipopotama nilowego. Osiąga tylko 1,9 metra długości i waży pół tony. Hipopotam nilowy posiada cztery dolne siekacze, jego karłowaty kuzyn ma tylko dwa. Hipopotam karłowaty ma czarną skórę na grzbiecie. To samotne zwierzę, które żyje w parach lub grupach składających się z trzech osobników i nie ma zwyczaju zakładania stad. Biega nieco szybciej od hipopotama nilowego i prowadzi mniej wodny styl życia. Woli wilgotne lasy i tereny nad strumieniami. Można go spotkać w dżunglach Afryki Zachodniej, szczególnie w Liberii.



Ciąża trwa około 7 miesięcy, z reguły rodzi się jedno młode. Po urodzeniu odżywia się mlekiem matki. W pierwszym okresie życia mały hipopotam przebywa w jednym miejscu, ukryty w zaroślach. Matka kilkakrotnie dziennie karmi małe. Po 6-8 miesiącach młode opuszcza kryjówkę. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 4-5 lat. Poważnie zagrożony ze względu na przeobrażanie jego naturalnych środowisk w obszary rolne. Wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych IUCN. Roślinożerca, głównie rośliny wodne i korzonki, również trawa, czasami owoce i liście z krzewów, drzew.

Brak komentarzy: